• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

KAHTA HACAMAT MERKEZİ

0536 420 27 09

Linkler
Üyelik Girişi
          
       
 STRES
depresyonda iseniz kesinlikle hacamat olmalısınız, deneyin güzellik görün.

 


 
    BEL FITIĞI
 

Bel fıtığını uzman bir haccam nerede olduğunu anlar ve hacamat ile rahatlıkla oradan çıkarır, çıkarırken hasta bunu fark bile etmez bu konuda binlerce hastamız olmuş ve hamd olsun hepsi bize dua ediyor.

HACAMAT NEDİR?

            

                HACAMAT NEDİR?


 Hacamatın birinci hikmeti sevgili Peygamberimizin as. sünneti olması ve Miraç ta verilmiş olmasıdır. Onun herbir sünnetine uymanın ne kadar makbul olduğu hepimizce bilinmektedir.

Biz tabii ki işin tıbbi yönüne bakacak olursak önce hacamat (kan aldırmak)damardan değildir. Kan bağışı ile Hacamat tamamen değişik iki yöntemdir. Hacamat vakkum usulu ile vücudun çeşitli yerlerinden deri altındaki pis kanı aldırmaktır. 

Bilindiği üzere vücuttaki fazla kan kalp ve beyin sektelerine,sinirsel rahatsızlıklar, baş ağrısı,bel ağrısı, diz ağrısı, uyuşukluk vs. gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır. Ayrıca vücuttan o kirli kanın çıkmasından dolayı yeni kan üretme mekanizması harekete geçer.

Hacamatın diğer bir tesiri de bozulan vücut dengesini (ağrı, kasılma ve kan dolaşımının engellenmesi gibi ) tekrar normale getirilmesidir. Bu da Hacamatın anında tesir göstermesi, günenilir olması, ilaçsız ve yan tesirsiz olması Hacamatın tıp dünyasında çok cazip olmasını ve özel bir yer tutmasını sağlamaktadır.

                                             Dr. Mehmet Kocabaş

 

 

   The Health Community and Health Conscience Consumers have developed a
renewed interest in one of the most ancient of therapeutic, healing practices:

~ Cupping ~ ... the application of suction cups to the body.

This traditional, time-honored treatment remains favored by millions of people worldwide because it's safe, comfortable and remarkably effective for many health disorders.

Baguanfa is the modern term for Suction Cup Therapy. Baguanfa therapies have been used by healers for more than 5000 years - and is referred to in other cultures as Bentusa, Vendouse, Gac Hoi, Bahnkes, Kyukaku, Txhuav, Ventosaterapia, SchrÖpftherapie, Kupa Cekme, Jiaofa, Bankovani, Ventouzzes, and Vacuume Terapi.

                            

                                      A Cup of History

The specific origin of Cupping Therapy remains in obscurity - the consensus is that the action of suction has been part of therapeutic efforts throughout human history, migrating with human tribes along migratory routes. These ancient cultures used hollowed out animal horns, bones, bamboo, nuts, seashells and gourds to purge bites, pustules, infections and skin lesions from the body, and many are still in use today. Ancient healers also used Cupping devices to draw evil spirits out of the body and to balance the humors. Earthenware and metal were fashioned into Cupping vessels before the development of glass.

Cupping therapy was used in Egypt dating back some 3,500 years, where its use is represented in hieroglyphic writing. The earliest recorded use of Cupping is from the famous Taoist alchemist and herbalist, Ge Hong (281–341 A.D.). In ancient Greece, Hippocrates recommended the use of cups for a variety of ailments, while in the early 1900’s eminent British physician, Sir Arthur Keith, wrote how he witnessed Cupping performed with excellent success.
Suction Cup Therapies remained a constant in professional medical treatment throughout Europe. It was practiced by such famous physicians as Galen (131-200AD), Paracelsus(1493-1541), Ambroise Pare (1509-90) and surgeon Charles Kennedy (1826).

In China, extensive research has been carried out on Cupping, and the practice is a mainstay of government-sponsored hospitals of Traditional Chinese medicine (TCM). The fundamental therapeutic value of Cupping has been documented through several thousand years of clinical and subjective experience and has advanced its application to many areas.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret45898
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.60798.6423
Euro10.275610.3167
SÜLÜK TEDAVİSİ VE SÜLÜK SATIŞ MERKEZİ
Hava Durumu
Saat
TÜRKİYE HACAMAT 2